حجاب ، ارمغان عاشورا ...

یزید فاجعه کربلاء را با تبلیغات فراوان پیروزى خواند و مردم را براى تماشاى پیروزیهایش دعوت کرد، اینک قافله اسراء نزدیک شهر دمشق رسیده است ، ام کلثوم نزد شمر آمد و فرمود: ما را از راهى ببر که تماشاچیانِ کمترى جمع شده اند و سرهاى مطهّر شهیدانمان را از بین محمل و کجاوه هاى ما جدا کن و آنها را در جلو قافله حرکت بده تا توجّه مردم به دیدن آنها جلب گردد و صورت دختران پیامبر از نگاه نامحرمان محفوظ بماند.
ام کلثوم اینگونه مسؤلیت خویش را ادا نمود ولى به این در خواست توجهى نگردید.
قافله اسیران به شهر شام داخل شد سهل بن سعد ساعدى مى گوید: ناگاه دیدم زنانى بر شتران بى روپوش سوارند نزدیک شدم و از نخستین زن پرسیدم کیستى ؟!
گفت : سکینه دختر امام حسین (علیه السّلام) هستم .
گفتم : آیا حاجتى دارى تا برآرم که من سهل بن سعد ساعدى هستم جّد ترا دیدم حدیث او را شنیدم .
گفت : اى سهل به حامل این سر بگو که آنرا پیشتر بَرد تا مردم مشغول نگریستن آن شوند و به حرم پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نگاه نکنند. سهل مى گوید: چهار صد دینار دادم تا سر را جلوتر بُردند.
قافله اسیران را نزد یزید آوردند زینب (علیهاالسلام ) لب به اعتراض ‍ گشوده فرمود: اى پسر آزاد شده!! آیا عدالت این است که زنان و کنیزانت را در پشت پرده و ما را در بین نامحرمان جا داده اى؟ امّا سکینه (علیهاالسلام ) اندوه جانکاهش را با گریه اظهار مى کند. وقتى یزید از او پرسید: چرا گریه مى کنى ؟ فرمود: چگونه گریه نکند کسى که روپوشى ندارد تا با آن صورتش ‍ را از تو و نامحرمانى که در مجلس تو حاضرند بپوشاند؟ آرى او مى گرید که چرا روپوشى برصورت ندارد. و بدینسان پیام مکتب عاشواء نیز حفظ حجاب است.(1)
 
پی نوشت:
1- فلسفه حجاب، ص 81
 

 

/ 3 نظر / 84 بازدید
منتظر7

سلام وبلاگ زیبایی داره واقعا کیف کردم اگه موافقی به ما هم سر بزن و تبادل لینک کنیم

کرار

وبلاگ متفاوت با بررسی مسائل روز سیاسی و اجتماعی لطفا ما را لینک کنید با تشکر

عباس رسولی

با سلام اگه میشه ما رو به اسم گرافیک لینک کنید http://abbas2.blogfa.com/